2-2017 Porady dobrej gospodyni

Porady dobrej gospodyni

- Świece palą się jaśniej i wolniej się stapiają, jeśli naokoło knota podsypiemy trochę soli;

- Szuflady. których wyciąganie i wsuwanie sprawia trudność smarujemy suchym mydłem;

- Złocone ramy można wyczyścić przekrojoną na pół cebulą;

- Zażółcenia powstałe podczas prasowania usuwamy, przecierając je szmatką namaczaną w wodzie utlenionej;

- Deskę do prasowania można obciągnąć folią aluminiową. Wtedy prasujemy ubrania z obu stron;

- Rajstopy (oprócz bawełnianych), aby dłużej służyły, trzeba przed założeniem włożyć na noc do zamrażalnika (…)

Joanna Dąbrowska 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

2-2017 Witamina D3

Witamina D3

              Witamina D3 (cholekalcyferol) jest bardzo istotnym związkiem chemicznym, występującym w organizmie człowieka i biorącym udział w licznych procesach biologicznych.

Jakie jest jej działanie?

              Główne funkcje witaminy D3 polegają na zwiększeniu wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz pełnieniu funkcji regulacyjnych w układzie odpornościowym. Zapobiega ona rozwojowi infekcji, chorób autoimmunologicznych, chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3?

              Niedobór witaminy D3 początkowo objawia się pod postacią m.in. bólu kości i mięśni, zaburzeń apetytu i snu, biegunek czy pogorszeniem ostrości widzenia.

              Niski poziom witaminy D3 u niemowląt i dzieci powoduje krzywicę, pojawiającą się na skutek demineralizacji kości. U dorosłych, jej niedostatek skutkuje osteomalacją, czyli odwapnieniem oraz rozmiękczeniem kości, które stają się bardziej podatne na złamania. W przypadku ludzi starszych, niedobór witaminy D3 może skutkować osteoporozą.


lek. Adam Boruch

rezydent medycyny rodzinnej

AM-Medica w Michałowie

 

Pasowanie przedszkolaków

29 października w Gminnym Przedszkolu w Michałowie odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Jak co roku uroczystość ta jest wyjątkowym wydarzeniem, szczególnie w życiu najmłodszych uczestników. W roku szkolnym 2015/2016 do oddziałów przedszkolnych przyjęto 107 dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat. 31 dzieci dojeżdża do przedszkola autokarem szkolnym. Opiekuje się nimi 10 nauczycieli.
Redakcja Gazety Michałowo składa wszystkim przedszkolakom najserdeczniejsze życzenia z okazji tak szczególnego dnia, wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń oraz uśmiechu na co dzień.
Joanna Dąbrowska

Z ŻYCIA GMINNEGO ZESPOŁU SZKOŁ W MICHAŁOWIE

Inauguracja roku szkolnego 2015-2016
01 września 2015r.w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/16. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru Gimnazjum im. dr. Leszka Nosa, odśpiewania hymnu państwowego oraz przywitania zaproszonych gości.
Następnie pani Elżbieta Hajduk poprosiła o zabranie głosu ks. mit. Jana Jaroszuka, ks. Rafała Zakrzewskiego, Pana Leszka Gryca i Dyrektora Gminnego Zespołu Szkół Jan Łukszę. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania klas pierwszych SP i Gimnazjum.
Na zakończenie pan Dyrektor Jan Łuksza podziękował zaproszonym gościom za przybycie, a całej społeczności życzył sukcesów w pracy i nauce.Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Mamy nadzieję, że społeczność szkolna wróciła do szkoły naładowana pozytywną wakacyjną energią i podoła obowiązkom szkolnym

XV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
11 września 2015r. ulicami Białegostoku przeszedł XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jego mottem był "Koniec wojny - nowe zniewolenie".
W Marszu wzięło udział kilka tysięcy osób. Naszą szkołę reprezentowała młodzież z gimnazjum.
Wycieczka rowerowa do Nowej Woli
16 września 2015 r. uczniowie klas V a V b uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Nowej Woli. Celem wyjazdu było poznanie najbliższej okolicy, historii powstania miejscowości oraz aktywne spędzenie czasu i integracja kas piątych. Było to również świetną okazją do przejażdżki ścieżką rowerową, która została wybudowana w tym roku.
Na miejscu zostaliśmy serdecznie przyjęci przez panią Annę Dziewiątkowską. Uczniowie spędzili miło czas na zabawach, upiekli kiełbaski, grali w piłkę i wysłuchali fragmentu „ Monografii gminy Michałowo” dotyczącego historii powstania Nowej Woli.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za opiekę w czasie wyjazdu: paniom Annie Dziewiątkowskiej, Marcie Kalinowskiej, Ewie Jarmoszko, Elżbiecie Waśko, panu Mariuszowi Trusewiczowi oraz księdzu Rafałowi Zakrzewskiemu.
Organizatorzy: Joanna Wieremiejuk, Irena Kardasz

Zajęcia terenowe z przyrody
23 września 2015r. klasy IV wyjeżdżały na zajęcia terenowe z przyrody do szkółki leśnej w Podozieranach. Celem zajęć było klasyfikowanie i odróżnianie elementów przyrody ożywionej i nieożywionej, rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji z zastosowaniem przyrządów oraz wyznaczanie kierunków w lesie. Zajęcia były prowadzone przez leśniczego Zenona Golak i p. Elżbietę Januszkiewicz. Podczas niecodziennej lekcji prowadzący przekazali uczniom wiele ciekawych informacji o lesie. Spacer i obserwacje, których uczniowie dokonywali, zakończyły się sprawdzeniem zdobytej wiedzy. Każdy uczeń otrzymał kartę pracy, którą musiał samodzielnie uzupełnić.
W czasie naszej leśnej wyprawy odbył się krótki konkurs pt. „ Słucham i wiem”. Jego zwycięzcami zostali T. Matys , K. Pych i R. Kaliszuk. Uczniowie otrzymali oceny celujące z przyrody.
Następnym punktem naszej wycieczki było ognisko integrujące klasy czwarte połączone z pieczeniem kiełbasek. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom tj. Nadleśnictwu Żednia oraz p. B. Samsonowicz za pyszny poczęstunek. Odbył się także konkurs „ Leśne ludziki”, który polegał na wykonaniu przez poszczególne grupy postaci z materiałów dostępnych w lesie. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki sponsorowane przez gospodarzy.
Zajęcia zostały zorganizowane przez p. E. Januszkiewicz przy współpracy z Nadleśnictwem Żednia , wychowawczyniami klas czwartych p. D. Bajko i p. E. Hajduk oraz p. pedagog D. Ostaszewską.

"Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z funkcjonariuszami policji
28 września 2015r. uczniowie kl. II c gościli funkcjonariuszy policji aspiranta p. Marka Borowskiego i starszego sierżanta p. Piotra Kołodziejczyk. Panowie zapoznali uczniów z zadaniami i rolą policjantów w życiu codziennym. Przypomnieli jak należy postąpić podczas rozmowy z nieznajomym oraz w sytuacji napadu psa. Bardzo mocno zaakcentowali temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły, utrwalając zasady przechodzenia przez jezdnię na wsi, w mieście oraz poza miastem. Poinformowali również uczniów przed zbliżającą się wycieczką rowerową jak ma być przygotowany i wyposażony rower i rowerzysta.
Na ścieżce rowerowej
29 września 2015r. uczniowie kl. IIc wraz z wychowawczynią p. A. Bogdanowicz i rodzicami udali się na ścieżkę rowerową jadąc w kierunku Nowej Woli.
Wszyscy uczniowie po przeprowadzonej przez funkcjonariusza policji starszego sierżanta p. P. Kołodziejczyk i aspiranta p. M. Boraskiego pogadanki na temat bezpieczeństwa na drodze świetnie przygotowali się do przejażdżki rowerowej.
Grupa dotarła do celu w znakomitej kondycji pokonując w obie strony 12km. W drodze powrotnej w Kazimierowie z wielką gościnnością grupę przyjęła na odpoczynek p. Helena Kulesza. W czasie pikniku z wielkim apetytem dzieciaki spożyły pączki, bułeczki, słodkości oraz jabłka prosto z sadu. Mimo zmęczenia rodzice zmierzyli się ze swoimi pociechami w turnieju piłki nożnej.
Serdecznie dziękujemy Paniom M. Bielenia, E. Zastockiej, N. Sołowiej, G. Tomaszewskiej oraz Panom A .Ancipiuk za opiekę i P. Kołodziejczyk, który całą trasę patrolował i czuwał nad bezpieczeństwem naszych pociech.
Dziękujemy również kierownictwu Piekarni „Maja” Państwu M.M. Jarockim za sponsorowanie słodkiego pieczywa na wyjazd.

W imieniu społeczności szkolnej
Dorota Golak oraz Tamara Durek

Pasowanie na przedszkolaka

29 października w Gminnym Przedszkolu w Michałowie odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Jak co roku uroczystość ta jest wyjątkowym wydarzeniem, szczególnie w życiu najmłodszych uczestników. W roku szkolnym 2015/2016 do oddziałów przedszkolnych przyjęto 107 dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat. 31 dzieci dojeżdża do przedszkola autokarem szkolnym. Opiekuje się nimi 10 nauczycieli.
Redakcja Gazety Michałowo składa wszystkim przedszkolakom najserdeczniejsze życzenia z okazji tak szczególnego dnia, wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń oraz uśmiechu na co dzień.
Joanna Dąbrowska