4-2017 Wielkanocna niespodzianka

 

Wielka Środa

Uff... Już wieczór. Zdążyłam pomóc mamie w domowych porządkach. Posprzątałam pokój mojej młodszej siostry Łucji. Ma 5 lat, a bałagani bardziej niż ja! Ogólnie Łucja jest bardzo grzecznym dzieckiem, ale ostatnio zachowuje się tak, jak niektóre dzieci na warsztatach dziennikarskich (czyli trochę niegrzecznie). Nie wiem tylko co na to Zajączek Wielkanocny. Mam nadzieję, że widział w swoim życiu gorsze przypadki...

Zapomniałabym! Musimy zrobić jeszcze gniazdka dla Zajączka, aby znaleźć w nich rano prezenty .

Robimy je z siana i podpisujemy swoim imieniem. Zabieram Łucję i idziemy na podwórek.

Wielki Czwartek

Wstałam dzisiaj o 6 rano. Od razu założyłam na nogi swoje puchate, różowe kapcie z rogiem jednorożca i pobiegłam na podwórek. Zajrzałam do mojego gniazdka, ale nic w nim nie było…  Zaniepokoiłam się. Może byłam niegrzeczna? Sprawdziłam gniazdko Łucji, ale te również było puste. Zajączek o nas zapomniał.

Wróciłam do domu z opuszczoną głową. Kompletnie bez energii i ze łzami w oczach poszłam do kuchni pomóc mamie przygotować sękacz. Chwile później zobaczyłam na stole świeżo upieczony pasztet. Pomyślałam o najgorszym: mama zrobiła pasztet z Wielkanocnego Zajączka. Nie mogła wyksztusić z siebie żadnego słowa…

W tym momencie usłyszałam pukanie do drzwi. Poszłam otworzyć. Moim oczom ukazał się zaspany Zajączek w szlafroku i kapciach takich samych jak moje. Jego też zmęczyły świąteczne przygotowania, ale na szczęście przypomniał sobie w porę o dawnej tradycji i napełnił nasze gniazdka słodyczami i kolorowymi pisankami.

Michał Jurczuk, Julia Stary, Anna Kaczmarek, Julia Hajduk, Wiktoria Gobiec, Marta Drozdowska, Magda Grzegorczuk, Karolina Grzegorczuk, Magda Drozdowska, Oksana Jurczuk , Marta Wieremiejuk

 

 

5-2017 Konkurs

Już dawno na łamach Gazety Michałowa nie został ogłoszony żaden konkurs… Dlatego postanowiłam urozmaicić nieco lekturę naszej lokalnej prasy i wzbogacić jej treść o opowiadania napisane przez młodych twórców. Na autorów najciekawszych prac będą czekały atrakcyjne nagrody w postaci pomocy dydaktycznych, książek i gier planszowych. Wybrane teksty zostaną opublikowane na łamach Gazety Michałowa.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Temat pracy „MOJE MIEJSCE NA ZIEMI” może być szeroko rozumiany i poddany luźnej interpretacji. Ważne, aby tekst związany był w dowolny sposób z Gminą Michałowo. Jeden uczestnik może dostarczyć tylko 1 pracę. Obowiązuje swobodna interpretacja tematu.

Praca powinna być:

- dowolnej objętości,

- pisana odręcznie lub na komputerze,

- związana z Gminą Michałowo,

- podpisana imieniem i nazwiskiem autora, dodatkowo powinna zawierać telefon kontaktowy do autora pracy lub jego opiekuna

- dostarczona w terminie do 5 czerwca do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie.

Mam nadzieję, że tak luźna forma konkursu wpłynie pozytywnie na Waszą inwencję i doda Wam skrzydeł. Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie, a osoby, które mają wątpliwości co do wybranego tematu pracy zapraszam na konsultacje w każdy wtorek o godz. 15:30 do GOK w Michałowie. Pomogę, doradzę, wspólnie wypracujemy koncepcję dla Ciebie!

Z życzeniami przyjemnej lektury,

Joanna Dąbrowska

5-2017 Zagrożenie wirusem HCV

Zakażenie wirusem HCV - ,,bomba z opóżnionym zapłonem”


Wirus HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) został wykryty w 1989roku. Zakażenie tym wirusem jest określane mianem „bomby z opóźnionym zapłonem”, gdyż rozwija się bardzo podstępnie. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów chorobowych, lub objawy są nieswoiste, co utrudnia i opóźnia rozpoznanie. W momencie ujawnienia zakażenia stan zaawansowania choroby jest już znaczący, charakteryzując się m.in. znacznym postępem uszkodzenia wątroby.
W Polsce do ok. 84% zakażeń dochodzi w trakcie zabiegów medycznych np. poprzez przetoczenie zakażonej krwi, pozostałe przypadki to między innymi zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, tatuaże, przyjmowanie narkotyków. Zakażenie następuje przez krew. U ok.70% osób zakażonych wirusem HCV dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia wątroby, a wśród nich u ok.10-30% po 20-30 latach rozwija się marskość wątroby. Kolejnym etapem naturalnego przebiegu choroby jest możliwość powstania w marskiej wątrobie raka wątrobowo-komórkowego. Zapalenie wątroby spowodowane zakażeniem wirusem HCV może doprowadzić do niewydolności wątroby. Wówczas jedynym wyjściem jest przeszczep wątroby. Wirus może też powodować zaburzenia metaboliczne i wpływać na układ nerwowy - na przykład niektórzy chorzy z powodu opóźnionych reakcji mogą nie być zdolni do prowadzenia samochodu. Jednak nie każdy zakażony zachoruje. U 20-30% dochodzi do naturalnego wyzdrowienia, choć przeciwciała pozostają(...)
                                                                                        

Lek. Beata Czarnecka-Pytko
                                                                                          Specjalista medycyny rodzinnej

5-2017 Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Na terenie Gminy Michałowo działa wiele różnorodnych organizacji pozarządowych. Niektóre z nich aktywnie funkcjonują w ramach Rady Pożytku Publicznego, która powstała w ubiegłym roku.

Jak wiadomo, podstawą funkcjonowania organizacji pozarządowych są finanse. Mimo iż konkursów na pozyskanie środków z zewnątrz jest wiele, to nie wszystkie projekty przechodzą postępowanie rekrutacyjne, lub ograniczeniem jest przeznaczenie środków na konkretne, wąskie dziedziny z zakresu funkcjonowania społeczeństwa.

Aby wspomóc organizacje w ich codziennej działalności i wpłynąć na wzmożenie ich aktywności w życiu publicznym Urząd Miejski w Michałowie zdecydował się na współpracę z Wojciechem Pappai ze Stowarzyszenia Anawoj. Jego zadaniem będzie wsparcie organizacji pozarządowych w zakresie pozyskiwania funduszy na swoją działalność oraz aktywizacja osób zaangażowanych w pracę na rzecz społeczeństwa.

Joanna Dąbrowska

5-2017 Trwają prace nad budową nowego przedszkola

Trwają prace nad budową nowego przedszkola

W poprzednim numerze Gazety Michałowa pisaliśmy odnośnie przeprowadzonych w naszej Gminie konsultacji społecznych na temat koncepcji rozbudowy z przebudową istniejącego kompleksu Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie na potrzeby Gminnego Przedszkola. Celem konsultacji było poznanie opinii i uwag mieszkańców Gminy, dotyczących przedstawionej koncepcji.

Temat przedszkola jednak nie cichnie. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Zadanie to powierzono firmie Inwestprojekt Sp. z o.o. z Białegostoku.

- Zgodnie z umową do 15 czerwca ma być gotowy szczegółowy projekt koncepcyjny budynku przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu (m.in. plac zabaw, parkingi, ciągi komunikacyjne, zieleń). Projektant uwzględni uwagi i propozycje, zgłoszone podczas konsultacji. W szczególności tylko do niezbędnego minimum na potrzeby szkoły zostanie wykorzystana powierzchnia szkoły. Zaprojektowanych będzie więcej niż zakładano miejsc parkingowych. Zgodnie z sugestiami kadry przedszkola będzie też bardziej racjonalny układ i charakter pomieszczeń w dobudowanym budynku – tłumaczy Jerzy Chmielewski, Zastępca Burmistrza Michałowa(...)

Joanna Dąbrowska

  • 1
  • 2