4-2017 Wielkanocna niespodzianka

 

Wielka Środa

Uff... Już wieczór. Zdążyłam pomóc mamie w domowych porządkach. Posprzątałam pokój mojej młodszej siostry Łucji. Ma 5 lat, a bałagani bardziej niż ja! Ogólnie Łucja jest bardzo grzecznym dzieckiem, ale ostatnio zachowuje się tak, jak niektóre dzieci na warsztatach dziennikarskich (czyli trochę niegrzecznie). Nie wiem tylko co na to Zajączek Wielkanocny. Mam nadzieję, że widział w swoim życiu gorsze przypadki...

Zapomniałabym! Musimy zrobić jeszcze gniazdka dla Zajączka, aby znaleźć w nich rano prezenty .

Robimy je z siana i podpisujemy swoim imieniem. Zabieram Łucję i idziemy na podwórek.

Wielki Czwartek

Wstałam dzisiaj o 6 rano. Od razu założyłam na nogi swoje puchate, różowe kapcie z rogiem jednorożca i pobiegłam na podwórek. Zajrzałam do mojego gniazdka, ale nic w nim nie było…  Zaniepokoiłam się. Może byłam niegrzeczna? Sprawdziłam gniazdko Łucji, ale te również było puste. Zajączek o nas zapomniał.

Wróciłam do domu z opuszczoną głową. Kompletnie bez energii i ze łzami w oczach poszłam do kuchni pomóc mamie przygotować sękacz. Chwile później zobaczyłam na stole świeżo upieczony pasztet. Pomyślałam o najgorszym: mama zrobiła pasztet z Wielkanocnego Zajączka. Nie mogła wyksztusić z siebie żadnego słowa…

W tym momencie usłyszałam pukanie do drzwi. Poszłam otworzyć. Moim oczom ukazał się zaspany Zajączek w szlafroku i kapciach takich samych jak moje. Jego też zmęczyły świąteczne przygotowania, ale na szczęście przypomniał sobie w porę o dawnej tradycji i napełnił nasze gniazdka słodyczami i kolorowymi pisankami.

Michał Jurczuk, Julia Stary, Anna Kaczmarek, Julia Hajduk, Wiktoria Gobiec, Marta Drozdowska, Magda Grzegorczuk, Karolina Grzegorczuk, Magda Drozdowska, Oksana Jurczuk , Marta Wieremiejuk

 

 

4-2017 Granice przyzwoitości

 

Zastanawiam się czy i gdzie jest granica ludzkiej podłości i gdy dochodzę do wniosku, że została już osiągnięta, jestem zaskakiwany kolejnym wydarzeniem . Nie wiem czy to ja nie przystaję do czasów, czy pokłady zła i nienawiści u niektórych są tak nieprzebrane. Rozumiem krytykowanie popełniających błędy. Obnażanie niekompetencji i arogancji władz, wytykanie popełnianych błędów jest jak najbardziej wskazane. Tu nie może być żadnego „wybacz”. Jeżeli ktoś podejmuje się działania w imieniu i dla dobra, czy na mieniu innych winien robić to jak najlepiej, odstawiając na dalszy plan potrzeby własne. Tak samo powinni się zachowywać również ci, którzy aspirują, czy zamierzają aspirować do takich działań. Według mnie, aby było normalnie wystarczyłoby jedynie zadbać o zachowanie twarzy. Własnej twarzy. Pamiętać, że stanowiska, czy urzędy czasem się piastuje, a człowiekiem powinno się być cały czas. Wówczas, gdy podejmuje się decyzję o jakimś działaniu, czy zaniechaniu, jak i wtedy, gdy przystępuje do krytykowania. Czym innym jest krytykowanie czegoś co miało miejsce, a czym innym przypisywanie win niepopełnionych. Nic wspólnego z dążeniem do dobra nie ma krętactwo, przeinaczanie faktów, przedstawianie ich w sposób sobie wygodny, a niemający nic wspólnego z rzeczywistością.

Przeczytałem ostatnio o bezprawnym działaniu Przewodniczącej Rady Miejskiej w Michałowie, gdy nie przegłosowała wniosku formalnego.  Jestem przekonany, że sąd ten wydał człowiek rzekomo znający na wskroś samorząd i regulacje prawne porządkujące jego pracę. Człowiek posiadający kilkunastoletnie doświadczenie samorządowe(...)

                                                                                                                               Leszek Gryc

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

10-2016 Salowa

Tamtej soboty miała „dniówkę”. Mimo iż było dopiero koło południa, odebrano już sześć porodów. W szaleńczym biegu udało jej się zjeść pierwsze śniadanie. O drugim nie było mowy. Musiała zachować odpowiednie tempo, bo oprócz „obróbki” miejsc porodowych czekało przecież codzienne sprzątanie. Zresztą nie tylko to należało do jej obowiązków.

W szpitalu powiatowym tłok od razu rzucał się w oczy. Nawet na położniczym. Nie pierwszy raz zdarzyło się, że trzy kobiety rodziły niemal w tym samym czasie. Jedna była w trakcie, druga właśnie szczęśliwie skończyła, a u trzeciej dopiero się zaczynało. Wycierając stanowisko po „świeżo upieczonej” mamie, zorientowała się, że ostatnia dziewczyna została celem obserwacyjno-naukowym dla grupki studentów.

- Biedaczka nie wie, że ma prawo nie zgodzić się na to – pomyślała ze smutkiem.

Studenci medycyny, przyszli lekarze – poważny tytuł, który do „czegoś” zobowiązuje. A tak naprawdę to zwykli ludzie, z których nie mała część w żadnym razie nie nadaje się do tej pracy. Kompletny brak właściwego podejścia, nie wspominając o powołaniu. Niektórych, po zachowaniu - gdyby nie mieli fartucha - czasami można by wziąć za meneli, jakich spotyka się na ulicy. Pracowała w tym szpitalu wystarczająco długo, aby o tym wiedzieć, ale nie potrafiła się do tego przyzwyczaić. Młoda rodząca kobieta właśnie na takich trafiła.

Naturalnie zgadzała się z tym, że studenci powinni korzystać nie tylko z książek, ale muszą też uczyć się na tzw. żywych przykładach. Uważała jednak, że lepiej by było przydzielać ich do pacjentów pojedynczo. Nie tylko inaczej podchodziliby do chorego, ale i przyswajalność wiedzy byłaby wyższa (…)

 

Tekst: Justyna Kędzia

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

Moja kropla w morzu do tematu bieżeństwa

Moją „kroplą w morzu” są okruchy wspomnień jakie przekazali mi moi bliscy ze swej tułaczki w czasie bieżeństwa.
Uczestnicy tych wydarzeń odeszli… Już tylko my, ich dzieci w wnukowie możemy opowiedzieć o ich przeżyciach, bo tak często o tym słuchaliśmy, bo te niezwykłe opowieści o niezwykłych czasach towarzyszyły nam od dzieciństwa. W bieżeństwie uczestniczyły miliony ludzi, lecz tak naprawdę wiedza o nim stała się dostępna szerszemu ogółowi dopiero w setną rocznicę.
Ja również dorzuciłam swoją małą kroplę do morza wspomnień, które popłynęły z okazji obchodów tej rocznicy. Moją „kroplą”, a właściwie dwiema, był udział w konkursie „Jestem bo wrócili”. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa. Konkurs organizowany był przez cerkiew.pl i Stowarzyszenie ORTHNET. Na konkurs wysłałam dwa teksty – o przeżyciach w bieżeństwie mojej teściowej oraz to, co zapamiętałam ze wspomnień mojej babci.
Podsumowanie konkursu dobyło się 19 września w Akademii Supraskiej. Zostaliśmy zaproszeni już na 18 września na wieczór przy ognisku. Dołączyli do nas goście, uczestnicy konferencji naukowej, która w tych dniach odbywała się w Akademii.
19 września, przed ogłoszeniem wyników konkursu mieliśmy okazję wysłuchać referatów, jakie w tym dniu wygłaszano na konferencji. Konferencja przebiegała pod hasłem „Cerkiew w drodze”. Wysłuchaliśmy prelegentów z Grecji, Białorusi i Litwy. Wystąpił także poseł naszej ziemi Pan Eugeniusz Czykiwn. W owym referacie stwierdził m.in., że wyraźne zapóźnienia, jakie występowały w rolnictwie na naszych terenach miały swoje źródło właśnie w bieżeństwie. Nasze rolnictwo, zdaniem prelegenta, osiągnęło poziom przedwojennej Wielkopolski dopiero po latach 60-tych ubiegłego wieku. Zgadzam się z tym. Pamiętam kiedy na polach mojej rodzinnej wsi pojawiły się pierwsze kosiarki konne, siewniki, traktory. Snopowiązałkę miał tylko jeden gospodarz we wsi. Na innych terenach te maszyny znane były od dawna, już bieżeńcy zetknęli się z nimi w niektórych rejonach carskiej Rosji.
Z bardzo różnych przyczyn nie wszyscy wrócili z tułaczki. Ci, którzy wrócili zastali swoje zagrody całkowicie zdewastowane. Jak wyglądały wsie do których wracali ilustrują nieliczne zachowane fotografie, mówiły wspomnienia naszych bliskich. Jeśli nawet zabudowania nie były całkowicie spalone, to były tak zniszczone, że niejednokrotnie ponad zawaloną strzechą wyrastała brzózka. Zarośnięte pola, brak inwentarza, ziarna do siewu, właściwie wszystkiego. Życie po powrocie należało zaczynać od wykopania ziemianki. Pamięć o ludziach, którzy tyle wycierpieli, byli wprost niewiarygodnie dzielni i wytrwali nie może zaginąć. Oni potrafili dosłownie z popiołów wskrzesić życie.
Na szczęście okazało się, że obchody setnej rocznicy obudziły wspomnienia. Na konkurs „Jestem bo wrócili” wpłynęło bardzo dużo prac, organizatorzy nie ograniczali formy wypowiedzi, dlatego była duża różnorodność materiałów konkursowych: sztuki teatralne, wiersze, prace plastyczne, spisywane wspomnienia, a Pani Barbara Goralczuk (ur. w 1970r. we wsi Mokre niedaleko Bielska Podl.) napisała powieść pt.: „Nadzieja aż po horyzont”. Pani Barbarze udało się wydać tę książę i mogliśmy ją nabyć z rąk autorki oczywiście z autografem! Powieść autorka oparła na wspomnieniach swojej babci z okresu bieżeństwa.
Cieszy duże zainteresowanie młodzieży. Słuchaliśmy wierszy w wykonaniu najmłodszych, oglądaliśmy wystawę prac plastycznych, a zespoły młodzieżowe z Topilca i Białowieży wystawiły świetnie wykonane sztuki teatralne.
Okazało się, że zainteresowanie konkursem przerosło nawet oczekiwania organizatorów. Z pomocą w zakupie nagród pośpieszyły niektóre samorządy, wśród nich znalazł się nasz. Nagrodę dla mnie ufundował nasz Burmistrz Pan W. Konończuk za co serdecznie dziękuję. Nagrodę wręczył mi w Supraślu z-ca Burmistrza Pan J. Chmielewski. Uważam to za ogromny zaszczyt i jeszcze raz bardzo dziękuję. Otrzymałam 3 przepiękne albumy i 2 niezmiernie interesujące płyty.
Organizatorzy konkursu prosili o przesyłanie w dalszym ciągu wspomnień. Zamierzają je opublikować.
Irena Kuryło