3-2017 Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej

16 lutego odbyło się pierwsze w historii Gminy Michałowo posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Rada składa się z 14 radnych z Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz Zespołu Szkół w Michałowie. Do udziału w głosowaniu nad składem Rady uprawnionych było 189 osób. Do urn udało się 148 uczniów. Świadczy to o dużym zainteresowaniu młodzieży udziałem w życiu naszej Gminy.

Dzięki działaniu MRM chłopcy i dziewczęta rozwijają kluczowe umiejętności obywatelskie oraz mają możliwość przekonania się, że lokalne sprawy są ważne i wymagają ich uwagi.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady młodzież wybrała przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza. Przewodniczącym została Małgorzata Julia Wiśniewska. Wiceprzewodniczącą - Valeryia Liuliak. Sekretarzem  - Jakub Suchodoła.

Młodzieżowa Rada Miejska, to szansa na nawiązanie dialogu z młodzieżą, a także zakomunikowanie jej potrzeb. Powołanie MRM jest sygnałem dla całej społeczności lokalnej, że wychowanie młodych obywateli stanowi ważny element odpowiedzialności za naszą wspólną przyszłość.

Joanna Dąbrowska 

 

3-2017 Nielegalna broń u 57-letniego mieszkańca gminy Michałowo

Policjanci z białostockiej prewencji u mieszkańca gminy Michałowo znaleźli broń palną, na którą mężczyzna nie miał pozwolenia. 57-latek został zatrzymany. Za posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku wezwani zostali na interwencję do jednego z domów w gminie Michałowo. Po przybyciu na miejsce okazało się, że domniemany sprawca oddalił się. W trakcie czynności służbowych dodatkowo uzyskali informację, że w domu ukryta jest nielegalna broń. Mundurowi po przeszukaniu pomieszczeń znaleźli w jednym z pokoi leżącą za łóżkiem dubeltówkę. Po sprawdzeniu w zasobach policyjnych okazało się, że 57-latek nie posiada ważnego pozwolenia na broń. Policjanci prewencji oraz wezwany na miejsce przewodnik z psem służbowym przeszukali pobliski teren i około 22:00 zatrzymali właściciela dubeltówki. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Teraz mundurowi ustalają, gdzie 57-latek zakupił nielegalną broń. Za swoje niezgodne z prawem postępowanie podejrzewany odpowie przed sądem. Za posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło – KMP w Białymstoku

www.podlaska.policja.gov.pl

 

3-2017 Masowe śnięcie ryb w michałowskim zalewie

Wieść o padniętych rybach na zalewie w Michałowie bardzo szybko rozeszła się wśród mieszkańców Gminy. Przyczyną zjawiska zainteresowali się szczególnie miejscowi wędkarze, którzy od razu powiadomili o nim władze oraz naszą redakcję.

- „Proszę coś napisać o usuwaniu skutków przyduchy, KTO za to jest odpowiedzialny i o wahania stanu wody w tym zbiorniku. Że nie był na zimę uzupełniony w wodę do: NORMALNEGO POZIOMU. I czemu na dzień dzisiejszy zastawka za doprowadzeniem wody do zbiornika jest otwarta? Niedługo ktoś będzie płakał, że nie może napełnić wody w Zalewie Michałowo, bo nie ma wody w rzece Supraśl - 03.03.2017r.” – czytaliśmy na naszym profilu na facebooku.

Pierwsze pytanie dotyczące zaistniałej sytuacji nasza redakcja skierowała do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku:

W  odpowiedzi  na  zapytanie  w  sprawie  martwych  ryb,  jakie  pojawiły  się  nad  zalewem  w  Michałowie informuję,  iż  na  mocy   zawartego  POROZUMIENIA  z  dnia 18.07.2008r.  pomiędzy  Naszą  Jednostką  a  Gminą  Michałowo   przedmiotowy  zbiornik wraz  z  budowlami  i  otoczeniem  został  przekazany  do  eksploatacji   i  użytkowania  dla  Gminy  Michałowo,  która  to   zobowiązała  się  do  opracowania  na  własny  koszt  instrukcji  gospodarowania   wodą   i  eksploatacji  tego  zbiornika” napisał Jan Puczyński, Dyrektor WZMiUW w Białymstoku.

Idąc tym tropem sięgnęliśmy do w/w porozumienia. Wynika z niego, że użytkownik (czyli Gmina Michałowo) poprzez jego podpisanie zobowiązała się nie tylko do opracowania instrukcji gospodarowania wodą i eksploatacji zbiornika, ale też prowadzenia bezpośredniego nadzoru, utrzymania oznakowania, porządku i czystości na terenie zbiornika, koszenia trawy na terenie przyległym do zbiornika oraz malowania farbami antykorozyjnymi elementów stalowych budowli. Zatem problem usunięcia śniętych ryb, również leżał po stronie Michałowa (…)

Joanna Dąbrowska 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

3-2017 IV Karnawałowy Bal Rolnika

IV Karnawałowy Bal Rolnika

Karnawał, to szczególny okres w roku. Po nim nastaje jednak post, w którym to powinniśmy powstrzymać się od hucznych zabaw i biesiad. Jednak zanim ten czas nastanie pora na ostatki.

              W tym roku po raz czwarty w Michałowie odbył się Karnawałowy Bal Rolnika. Jest to impreza, która z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, głównie rolników i osoby związane z rolnictwem, aczkolwiek nie tylko.

              Jak wiadomo rolnicy, to specyficzna grupa zawodowa. Pomimo tego, że dzisiejsze rolnictwo znacznie różni się od tego sprzed kilkunastu lat, codzienna praca i natłok obowiązków sprawiają, że rolnicy nie maja czasu by wspólnie się pobawić. To właśnie 4 lata temu w głowach państwa Monach i państwa Bajkowskich zrodził się pomysł, by zorganizować imprezę, na której można wspólnie się pobawić. Koniec karnawału, to też okres, w którym rolnicy maja trochę mniej obowiązków. Tak więc od 4 lat w ostatnią sobotę karnawału rolnicy i sympatycy rolnictwa spotykają się w Michałowie na wspólnej zabawie do białego rana (…)

Agata Gryko 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety.
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

2-2017 Zaśnieżone drogi i chodniki – czyja to wina?

Zaśnieżone drogi i chodniki – czyja to wina?

Przez kilka ostatnich tygodni mamy okazję cieszyć się cudowną, mroźną zimą. Nie wszyscy jednak mają powody do radości. Redakcja Gazety Michałowa kilkukrotnie była proszona o interwencję w sprawie oblodzonych chodników i zaśnieżonych dróg. Z problemami zmagają się nie tylko piesi, ale i kierowcy, dla których jazda po śliskich drogach jest szczególnie niebezpieczna.

Najtrudniejsze warunki panują na drogach wewnętrznych i dojazdowych. Na kłopoty komunikacyjne uskarżają się także mieszkańcy wsi.

Warto tutaj wyjaśnić, iż za utrzymanie dróg (również zimą) odpowiadają ich zarządcy.

Drogi publiczne dzielą się na kilka kategorii tzn.: krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne. Od podziału zależeć będzie podmiot potencjalnie odpowiedzialny za ich należyte utrzymanie (tj. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dla dróg krajowych i autostrad, zarząd województwa dla dróg wojewódzkich, zarząd powiatu dla dróg powiatowych, burmistrz dla dróg gminnych).

Z kolei za drogi wewnętrzne położone np. na terenie osiedli mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych(…)

Joanna Dąbrowska 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.