4-2017 W wakacje pojedziemy pociągiem

 

W ubiegłym sezonie wakacyjnym, m.in. dzięki staraniom Andrzeja Kasperowicza, mieszkańca Sokola, pociągiem na trasie Białystok-Sokole-Waliły podróżowało łącznie dwa i pół tysiąca pasażerów, z czego trzysta z nich zabrało ze sobą rowery.

Planowo pociągi powrócą na tory również w tym roku, w okresie od 17 czerwca do 15 października. Tym razem będą one kursowały 2 razy dziennie. Pojawią się także pociągi nocne, które dowiozą turystów na lokalne imprezy plenerowe.

Kosztami uruchomienia połączenia podzielą się Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i 4 gminy: Białystok, Supraśl, Gródek i Michałowo. Decyzję o przyznaniu środków na ten cel podjęli już radni Gródka i Michałowa. Rada Miejska w Michałowie przegłosowała projekt uchwały 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw”.

Joanna Dąbrowska

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

4-2017 Pożar w Szymkach

Pożar w Szymkach. Wybuchła butla z gazem

            30 marca około godziny 13:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze drewnianego domu w okolicy Szymek w Gminie Michałowo. W akcji uczestniczyło 5 zastępów straży pożarnej.

            W skutek pożaru ranna została 84-letnia mieszkanka domu, której pomocy udzielili sąsiedzi.  Następnie została przetransportowana do szpitala. Prawdopodobną przyczyną pożaru był wybuch butli gazowej.

Zniszczenia budynku są na tyle znaczne, że nie będzie nadawał się do ponownego zamieszkania. Poszkodowani, mimo iż stracili dorobek swojego życia  nie będą jednak pozostawieni sami sobie. Mogą bowiem liczyć na wsparcie Urzędu Miejskiego oraz Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowie.

- Burmistrz Michałowa zaproponował poszkodowanym lokal mieszkalny oraz możliwość skorzystania z ulg, znajdujących się w jego kompetencjach. MGOPS w Michałowie wypłacił pomoc finansową, mającą na celu wsparcie rodziny w tym trudnym dla niej czasie – wyjaśnia Kierownik MGOPS w Michałowie, Anna Funkowska - Na odbudowę domu poszkodowani będą potrzebować dużej ilości materiałów budowlano – wykończeniowych, sprzętów gospodarstwa domowego w postaci mebli, sprzętu AGD i innych artykułów.

Rozpoczęła się także zbiórka dla poszkodowanej rodziny. Rzeczy można przekazywać za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowie od poniedziałku do piątku w  godz. 7:15 – 15:15 (tel.: 85 7131780 lub 85 7131782).

- Mamy nadzieję, że z Państwa udziałem uda się wspólnie wspomóc rodzinę, by mogła powrócić do pełnowartościowego życia. Za wszelką okazaną pomoc rodzinie, która ucierpiała w pożarze - serdecznie dziękujemy! – dodaje Pani Kierownik.

Joanna Dąbrowska 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

4-2017 Niebezpieczne zabawy

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się kilka niepokojących gier, skierowanych bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Mają one na celu ich samookaleczenie lub śmierć.

Mimo licznych prelekcji wśród uczniów i  ich rodziców postanowiliśmy przybliżyć Państwu charakter tych gier i skutki, jakie ze sobą niosą.

Jedną z najpopularniejszych, w którą grało kilka osób z terenu Gminy Michałowo jest „Niebieski Wieloryb”. Ta pseudo gra pochodzi z Rosji i polega m.in. dokonaniu samookaleczeń i oglądaniu w nocy psychodelicznych filmików, skończywszy na popełnieniu samobójstwa. Przez 50 dni dziecko wypełnia rzucone mu wcześniej wyzwania. Ostatni etap polega na doprowadzeniu do samobójstwa dziecka.

              Tak naprawdę nie wiadomo, co dokładnie kryje się za „Niebieskim wielorybem”, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować tej gry. Kiedy rodzice zauważą niepokojące ślady na ciele dziecka lub jego dziwne zachowanie powinni natychmiast zareagować.

              - Myślę, że tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o to, żeby zadawać sobie ból. Ktoś to dobrze przemyślał i musi mieć w tym jakiś cel – opowiada Karolina, jedna z uczennic michałowskiej szkoły.

Kolejną grą, która przyprawia o dreszcze jest „Wróżka ognia”. Odnosi się do popularnej bajki „Winx Club - Szkoła czarownic”, a chodzi w niej o to, aby w nocy (około północy) odkręcić gaz w kuchence, wypowiedzieć magiczne zaklęcie i pójść spać. Jedynym warunkiem jest to, aby nikt Cię nie zauważył. Instrukcja jak stać się wróżką ognia, którą można znaleźć w Internecie brzmi dokładnie tak:
„O północy, kiedy wszyscy będą już spali, wstań z łóżka, przejdź po swoim pokoju trzy razy, a następnie wypowiedz magiczne słowa (...) Potem po cichu idź do kuchni - tak, żeby nikt cię nie zauważył. W przeciwnym razie magia słów zniknie. Odkręć wszystkie cztery palniki na kuchence gazowej.

Następnie idź spać. Magia gazu od razu do ciebie przyjdzie. Będziesz nim oddychać przez całą noc(…)

Joanna Dąbrowska

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

4-2017 „Słowiańska Nuta” na Białorusi

 

Białoruś jest najrzadziej odwiedzanym przez Polaków i najmniej znanym wśród nich państwem spośród naszych sąsiadów. To kraj obfitujący w różnorodne zwyczaje i tradycje, które choć często bliskie kulturze polskiej, mają też wiele odrębnych cech. Dla zespołu „Słowiańska Nuta” wyjazd na Białoruś to wydarzenie niezwykłe. Marta, Pola, Paweł, Mirek i ja od trzech tygodni przygotowywaliśmy się bardzo intensywnie do tego wyjazdu. Dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Michałowie codziennie mieliśmy dostęp do sali, nagłośnienia, a na wyjazd zespołu specjalnie zostały zakupione stroje. Droga do Mińska upłynęła nam bardzo szybko, gdyż do ostatniej chwili ćwiczyliśmy nasze piosenki. Wieczorem krótki wypad na miasto, tradycyjne jedzenie i wieczorna integracja z pozostałymi zespołami. Sobotni poranek był już trochę nerwowy dla naszej grupy, gdyż za kilka godzin mieliśmy tańczyć i śpiewać na deskach Filharmonii Narodowej w Mińsku (...)

Agnieszka Sztandar-Sztanderska,

„Słowiańska Nuta”

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.

3-2017 Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej

16 lutego odbyło się pierwsze w historii Gminy Michałowo posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Rada składa się z 14 radnych z Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie oraz Zespołu Szkół w Michałowie. Do udziału w głosowaniu nad składem Rady uprawnionych było 189 osób. Do urn udało się 148 uczniów. Świadczy to o dużym zainteresowaniu młodzieży udziałem w życiu naszej Gminy.

Dzięki działaniu MRM chłopcy i dziewczęta rozwijają kluczowe umiejętności obywatelskie oraz mają możliwość przekonania się, że lokalne sprawy są ważne i wymagają ich uwagi.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady młodzież wybrała przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza. Przewodniczącym została Małgorzata Julia Wiśniewska. Wiceprzewodniczącą - Valeryia Liuliak. Sekretarzem  - Jakub Suchodoła.

Młodzieżowa Rada Miejska, to szansa na nawiązanie dialogu z młodzieżą, a także zakomunikowanie jej potrzeb. Powołanie MRM jest sygnałem dla całej społeczności lokalnej, że wychowanie młodych obywateli stanowi ważny element odpowiedzialności za naszą wspólną przyszłość.

Joanna Dąbrowska