4-2017 Niebezpieczne zabawy

W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się kilka niepokojących gier, skierowanych bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Mają one na celu ich samookaleczenie lub śmierć.

Mimo licznych prelekcji wśród uczniów i  ich rodziców postanowiliśmy przybliżyć Państwu charakter tych gier i skutki, jakie ze sobą niosą.

Jedną z najpopularniejszych, w którą grało kilka osób z terenu Gminy Michałowo jest „Niebieski Wieloryb”. Ta pseudo gra pochodzi z Rosji i polega m.in. dokonaniu samookaleczeń i oglądaniu w nocy psychodelicznych filmików, skończywszy na popełnieniu samobójstwa. Przez 50 dni dziecko wypełnia rzucone mu wcześniej wyzwania. Ostatni etap polega na doprowadzeniu do samobójstwa dziecka.

              Tak naprawdę nie wiadomo, co dokładnie kryje się za „Niebieskim wielorybem”, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować tej gry. Kiedy rodzice zauważą niepokojące ślady na ciele dziecka lub jego dziwne zachowanie powinni natychmiast zareagować.

              - Myślę, że tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o to, żeby zadawać sobie ból. Ktoś to dobrze przemyślał i musi mieć w tym jakiś cel – opowiada Karolina, jedna z uczennic michałowskiej szkoły.

Kolejną grą, która przyprawia o dreszcze jest „Wróżka ognia”. Odnosi się do popularnej bajki „Winx Club - Szkoła czarownic”, a chodzi w niej o to, aby w nocy (około północy) odkręcić gaz w kuchence, wypowiedzieć magiczne zaklęcie i pójść spać. Jedynym warunkiem jest to, aby nikt Cię nie zauważył. Instrukcja jak stać się wróżką ognia, którą można znaleźć w Internecie brzmi dokładnie tak:
„O północy, kiedy wszyscy będą już spali, wstań z łóżka, przejdź po swoim pokoju trzy razy, a następnie wypowiedz magiczne słowa (...) Potem po cichu idź do kuchni - tak, żeby nikt cię nie zauważył. W przeciwnym razie magia słów zniknie. Odkręć wszystkie cztery palniki na kuchence gazowej.

Następnie idź spać. Magia gazu od razu do ciebie przyjdzie. Będziesz nim oddychać przez całą noc(…)

Joanna Dąbrowska

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.