3-2017 TU NIKT NIE JEST SAM

Zapewne niewiele jest w Michałowie osób, które nie obejrzały filmu opowiadającego o historii Parafii Opatrzności Bożej w Michałowie „TU NIKT NIE JEST SAM”. Autorem filmu jest Tomasz Wiśniewski z Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie. Przez lata zbierał potrzebny materiał, który w tym roku doczekał się swojej projekcji. Zapytaliśmy Tomasza o to, jak wyglądała praca nad filmem. Odpowiedź prezentujemy poniżej:

Film TU NIKT NIE JEST SAM ma długą historią. Zacząłem nad nim pracować już w okresie kapłaństwa ks. Ryszarda Paszkiewicza. Ciągle jednak nie było czasu, ani wizji jak taki film ma wyglądać. Poza tym ksiądz Ryszard opuścił parafię, a jego następca ks. Walendziuk ciężko chorował.

Sprawa powróciła, gdy proboszczem został ks. Krzysztof Andryszak. To on przypomniał mi, że zbliża się rocznica 100-lecia katolickiej parafii w Michałowie i sprawa projektu filmowego ponownie powróciła. 

Dzieje miejscowej parafii, to dzieje lokalnej społeczności, która wokół tej parafii się organizowała, a w czasach trudnych wokół niej jednoczyła. Spisał je znakomicie ks. dr Adam Szot w publikacji książkowej, i z tej książki obficie w moim filmie skorzystałem. Dziś film i książka dobrze się uzupełniają.

Nie było łatwo pozbierać te wszystkie historie w jedną całość. Namordowałem się na tym filmem niemiłosiernie, bo rozmaite materiały filmowałem różnymi kamerami i potem próba połączenia tych surówek sprawiła mi masę technicznych kłopotów (…)

Tomasz Wiśniewski 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.