• Home
  • Historia
  • 2017-01 Aleksander Kardasz – zasłużony mieszkaniec naszej Gminy

2017-01 Aleksander Kardasz – zasłużony mieszkaniec naszej Gminy

 

W nocy z 2 na 3 grudnia 2016 r. odszedł od nas najstarszy mieszkanie naszej gminy. Świadek historii. Pan Aleksander Kardasz urodził się w 1912 r. To właśnie za Jego życia wybuchła I wojna światowa, następnie Polska odzyskała niepodległość oraz pokonała Rosję Sowiecką. Był żołnierzem. Służył w twierdzy Osowiec, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Tam też zastała Go II wojna światowa. Po kilku dniach obrony, pomimo bardzo trudnego do zdobycia terenu, obrońcy twierdzy zmuszeni zostali przez wojska hitlerowskie do wycofania się w dn. 13 września 1939 r. Wraz z opuszczającymi twierdzę żołnierzami, Pan Aleksander udał się na Polesie (północno – zachodnia Ukraina), gdzie podjęli walkę z atakującymi od wschodu wojskami sowieckimi (…)

Edmund Chociej 

Red.:
Dalsza część artykułu w papierowej wersji gazety. 
Cały numer gazety, wraz z tym artykułem, dostępny będzie jako PDF po ukazaniu się kolejnego papierowego numeru gazety.